Synapsi ry:n hallitus kokoontuu 1-2 viikon välein ja kaikki Synapsin jäsenet ovat tervetulleita kokouksiin. Seuraavan kokouksen ajankohta ja paikka ilmoitetaan joko edellisen kokouksen pöytäkirjassa tai viimeistään kokouksen esityslistassa, joka julkaistaan Snapsi-listalla vähintään 24 tuntia ennen kokousta. Seuraavan kokouksen ajankohtaa voi myös kysyä keneltä tahansa hallituslaiselta tai toimihenkilöltä.

Kokousten pöytäkirjat arkistoidaan Google Driveen, ja lisäksi ne tulostetaan ja arkistoidaan toimiston kansioihin. Vanhempia pöytäkirjoja voi pyytää nähtäväksi sihteeriltä tai käydä itse katsomassa toimistolla. Verkossa saatavilla olevat pöytäkirjat löydät täältä.

Hallitus 2022

Puheenjohtaja
Inka Koskenkorva
inka.m.koskenkorva@utu.fi

Puheenjohtaja ohjaa hallituksen toimintaa ja toimii ensisijaisena yhteyshenkilönä yhdistyksen ulkopuolisille asioille. Puheenjohtajaan voi olla aina yhteydessä, myös siinä tapauksessa jos muiden tällä sivulla esiteltyjen henkilöiden toimialueet eivät kata yhteydenoton aihetta.

Varapuheenjohtaja, vappusumppumestari 2021 ja biologian koulutuspoliittinen toimihenkilö
Sonja Loukovaara
sonja.l.loukovaara@utu.fi

Varapuheenjohtaja toimii puheenjohtajan tärkeimpänä apuna ja sijaistaa puheenjohtajaa tämän ollessa estynyt. Vappusumppumestari vastaa Vappusumpun järjestämisestä. Biologian koulutuspoliittinen toimihenkilö avustaa koulutuspoliittista vastaavaa.

Taloudenhoitaja
Elmeri Leinonen
elmeri.o.leinonen@utu.fi

Taloudenhoitaja huolehtii yhdistyksen taloudesta ja rahaliikenteestä. Taloudenhoitaja laatii vuosittaisen talousarvion ja tilinpäätöksen sekä vastaanottaa kuitit Synapsi ry:n nimissä tehdyistä ostoista.

Sihteeri
Jennina Koivuniemi
jennina.j.koivuniemi@utu.fi

Sihteeri kirjoittaa hallituksen kokouksien pöytäkirjat ja lähettää ne Synapsin sähköpostilistalle.

Maantieteen koulutuspoliittinen vastaava
Henna Ylimaa
henna.h.ylimaa@utu.fi

Maantieteen koulutuspoliittiseen vastaavaan eli kopoon voi olla yhteydessä maantieteen opetukseen ja opiskeluun liittyvissä kysymyksissä ja huolissa. Mantsan kopo toimii myös yhteyshenkilönä maantieteen osaston henkilökunnan ja synapsilaisten välillä.

Biologian koulutuspoliittinen vastaava, kuljetus- ja hankintavastaava
Kaiu Tamminen
kaiu.o.tamminen@utu.fi

Biologian koulutuspoliittinen vastaava eli kopo huolehtii yhteydenpidosta biologian laitoksen ja opiskelijoiden välillä. Bilsan kopoon voi olla yhteydessä biologian opetukseen ja opiskeluun liittyvissä kysymyksissä. Kuljetus- ja hankintavastaava hoitaa Synapsin hankinnat ja tavaroiden kuljettamisen esimerkiksi tapahtumiin.

Bilevastaava
Maria Perkkola
maria.v.perkkola@utu.fi

Bilevastaava järjestää Synapsin bileet, etkot ja muut samantyyppiset illanvietot. Tapahtumayhteistyökyselyt kannattaa lähettää bilevastaavalle tai kulttuuri- ja perinnevastaavalle.

Kulttuuri- ja perinnevastaava
Ada-Maija Huurtela
ada-maija.e.huurtela@utu.fi

Kulttuuri- ja perinnevastaava järjestää synapsilaisille esimerkiksi viini-juusto-iltoja ja ryhmälipputilauksia spekseihin. Myös sitsien järjestäminen on kulttuuri- ja perinnevastaavan vastuulla. Kulttuuri- ja perinnevastaavalle voi osoittaa tapahtumayhteistyökyselyt.

Yhdenvertaisuus- ja hyvinvointivastaava
Sylva Kivikoski
sylva.j.kivikoski@utu.fi

Yhdenvertaisuus- ja hyvinvointivastaava huolehtii jäsenistön hyvinvoinnista ja yhteisöllisyydestä esimerkiksi järjestämällä erilaisia tapahtumia. Voit antaa hyvinvointivastaaville anonyymiä tai nimellistä palautetta tämän linkin kautta.

Tiedotusvastaava ja toimistovastaava
Pinja Peltola
pinja.m.peltola@utu.fi

Tiedotusvastaava huolehtii pääsääntöisesti Synapsin sosiaalisen median tileistä ja sähköpostilistoista sekä laatii viikkomailin Snapsi-listalle. Toimistovastaava huolehtii toimiston kierrätysastioiden tyhjentämisestä ja yleisestä siisteydestä.

Toimihenkilöt 2022

Liitto- ja yritysyhteistyövastaava, Synapsi ry:n äänivaltainen edustaja Hybridi ry:n yhdistyksen kokouksissa ja auskuvastaava
Valle Kangas
valle.i.kangas@utu.fi

Liitto- ja yritysyhteistyövastaava huolehtii Synapsin yhteistyöstä eri liittojen ja yritysten kanssa, järjestäen muun muassa yritysvierailuja. Auskuvastaava toimii yhteyshenkilönä Synapsin ja TurAuksen välillä.

Yhdenvertaisuus- ja hyvinvointivastaava
Hilja Ingerö
hilja.a.ingero[ät]utu.fi

Yhdenvertaisuus- ja hyvinvointivastaava huolehtii jäsenistön hyvinvoinnista ja yhteisöllisyydestä esimerkiksi järjestämällä erilaisia tapahtumia. Voit antaa hyvinvointivastaaville anonyymiä tai nimellistä palautetta tämän linkin kautta.

Maantieteen koulutuspoliittinen toimihenkilö
Johannes Kaivola
johannes.i.kaivola@utu.fi

Maantieteen koulutuspoliittinen toimihenkilö avustaa maantieteen koulutuspoliittista vastaavaa ja sijaistaa tätä vastaavan ollessa estynyt.

Toimistovastaava
Annika Nylund
annika.e.nylund@utu.fi

Toimistovastaava huolehtii toimiston kierrätysastioiden tyhjentämisestä ja yleisestä siisteydestä.

Ympäristövastaava
Vilhelmiina Virtanen
vilhelmiina.a.virtanen@utu.fi

Ympäristövastaava valvoo, ohjaa ja kehittää Synapsin ympäristötoimintaa.

Ympäristövastaava
Otto Palmroth
otto.o.palmroth@utu.fi

Ympäristövastaava valvoo, ohjaa ja kehittää Synapsin ympäristötoimintaa.

Taloussihteeri
Vanja Rimpiläinen
vanja.o.rimpilainen@utu.fi

Taloussihteeri avustaa taloudenhoitajaa.

Retkeilyvastaava
Joona Hurnanen
jokrhu@utu.fi

Retkeiluvastaava suunnittelee ja järjestää luontoretkiä jäsenistölle.

Faabelin päätoimittaja
Lauri Pulli
lauri.i.pulli@utu.fi

Faabelin päätoimittaja vastaa järjestölehti Faabelin toimittamisesta ja julkaisusta.

This image has an empty alt attribute; its file name is noimage_lighter.png

Kansainvälisyysvastaava, international affairs
Eeva Kurikkala
eeva.k.kurikkala@utu.fi

Kansainvälisyysvastaava huolehtii Synapsin kansainvälisistä opiskelijoista. The person responsible for international affairs takes care of Synapsi’s international students.

Maantieteen tuutorivastaava
Inka Jouhikainen
inka.m.jouhikainen@utu.fi

Tuutorivastaava toimii tuutoreiden yhteyshenkilönä ja huolehtii tuutoroinnin sujuvuudesta.

Tapahtumatoimihenkilö
Sanna Kotilainen
sanna.k.kotilainen@utu.fi

Tapahtumatoimihenkilö avustaa bile- sekä kulttuuri- ja perinnevastaavaa tapahtumien järjestämisessä.

Ekskursiovastaava
Jenny Nyman
jenny.h.nyman@utu.fi

Ekskursiovastaava järjestää ja suunnittelee erilaisia opintoretkiä ja vierailuja.

Vuosijuhlatoimikunnan puheenjohtaja
Janette Rikkinen
janette.i.rikkinen@utu.fi

Vujutoimikunnan puheenjohtaja vastaa Synapsin vuosijuhlien järjestämisestä.

Vappusumppumestari 2022
Inka Oksanen
inka.m.oksanen@utu.fi

Vappusumppumestari vastaa Vappusumpun järjestämisestä.

Vappusumppumestari 2022
Julia Podkolina
julia.a.podkolina@utu.fi

Vappusumppumestari vastaa Vappusumpun järjestämisestä.

Biologian tuutorivastaava
Anni Marjomaa
anni.m.marjomaa@utu.fi

Tuutorivastaava toimii tuutoreiden yhteyshenkilönä ja huolehtii tuutoroinnin sujuvuudesta.

Liikuntavastaava
Iiro Seppä
iielse@utu.fi

Liikuntavastaava järjestää Synapsin viikottaiset liikuntavuorot sekä erilaisia lajikokeiluja.

Synapsi ry:n äänivaltainen edustaja Hybridi ry:n yhdistyksen kokouksissa
Arttu Tikkanen
ajptik@utu.fi

Synapsi ry:n edustajajäsen Hybridi ry:ssä
Jenni Autere
jenni.k.autere@utu.fi

Edustajajäsen on Synapsin edustaja Hybridi Turku ry:n hallituksessa.

Vappusumppumestari 2021
Leena Järveläinen
leena.k.jarvelainen@utu.fi

Vappusumppumestari vastaa Vappusumpun järjestämisestä.